Správní rada

doc. PhDr. Radomír Vlček, CSc.

Historik a rusista. Vedoucí vědecký pracovník Oddělení moderních transnacionálních a intelektuálních dějin. Vedoucí Výzkumného centra dějin a kultury východní Evropy.

Oblast zájmu: Historie Ruska v 18. a 19. století; dějiny slovanských vztahů; panslavismus.

+420 / 532 290 502

vlcek@hiu.cas.cz

prof. Gasan Gusejnov

Ruský filolog. Doktor filologických věd (2002). Profesor na VŠE (Rusko) (2012-2020).

Autor knih a více než stovky článků o klasické filologii a kulturních dějinách, moderní politice a literatuře. Jeden z autorů „Mytologického slovníku“ a encyklopedie „Mýty národů světa“.

prof. Andrej Zubov

Ruský historik, orientalista, náboženský vědec, politolog, filozof, veřejná, církevní a politická osobnost, publicista. Doktor historických věd. Místopředseda Lidové strany svobody (PARNAS) od 17. prosince 2016.

prof. Alexandr Etkind

Sovětský psycholog, později britský a americký kulturní vědec, kulturní historik a literární kritik. Profesor ruské literatury a kulturních dějin na Cambridge (2005-2013, poté profesor na Evropském univerzitním institutu (EUI) ve Florencii).

Hlavní oblasti vědeckého zájmu jsou intelektuální dějiny, kulturní dějiny, ruské dějiny; témata: historická paměť, vnitřní kolonizace, historie přírodních zdrojů.

Mgr. Václav Čermák, Ph.D.

Docent Institutu východoevropských studií Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

doc. Andreas Umland 

Má doktorát z politologie z Cambridge, doktorát z historie, diplom z politologie z Berlínské univerzity, magisterský titul v oboru ruských studií z Oxfordu a magisterský titul v oboru politologie ze Stanfordu (úplný seznam viz CV). Byl členem Stanford’s Hoover Institution, a také Harvard’s Weatherhead Center, a učil na Uralské státní univerzitě v Jekatěrinburgu, St. Anthony’s College v Oxfordu, Shevchenko University v Kyjevě, Katolické univerzitě v Eichstätt a University of Jena. Je editorem knižních řad Ibidem Press „Sovětská a postsovětská politika a společnost“ a „Ukrajinské hlasy“.

Nikolaj Plotnikov, PD Dr.

Specialista na dějiny německé a ruské filozofie 19.–20. století. Profesor ruské intelektuální a kulturní historie na Institutu slavistiky Lotman, Ruhr University Bochum (Německo). Člen redakční rady časopisu Logos.