Knihy

Žanna Němcovová: Father’s daughter

„Na výročí vraždy přijdou tisíce lidí položit květiny. Je mi líto, že se můj otec nikdy nedozví, jak moc byl milován a respektován.“

27. února 2015 byl na Velkém moskvoreckém mostě zastřelen jeden z nejvýraznějších a nejvlivnějších politiků moderního Ruska Boris Němcov. Během jeho života, a ještě více po jeho smrti, je jeho jméno často zmiňováno v článcích a vyšetřováních, v něčích volebních programech a památných projevech, v textech kremelských tiskových služeb a blogů opozičních stran. Zdá se, že všichni dobře vědí, jaký byl Boris Němcov, ale někdy se jejich názory natolik liší, že je velmi těžké rozeznat pravdu od fikce. Tato biografie byla napsána osobou, která byla Němcovu opravdu blízká a znala jeho skutečného – jeho dcerou Žannou. V knize vypráví nejen příběh své rodiny a vztahu s otcem, ale připomíná i svou cestu: od dcery guvernéra Nižního Novgorodu až po reportérku RBK a Deutsche Welle a významnou veřejnou osobnost. Nyní Žanna vede nadaci pojmenovanou po svém otci, která bojuje za demokratické hodnoty a svobodu slova. Žanna Němcovová se svou charakteristickou upřímností v knize vypráví o tom, jak začala politická kariéra jejího otce a jak se budovaly vztahy v jejich rodině, a co se změnilo přestěhováním do Moskvy a prací ve vládě, a samozřejmě o tom, kdy o vraždě ao reakcích společností, které následovaly. Jde o neuvěřitelně upřímnou knihu nejen o osudu samotné Jeanne a osudu jejího otce, ale také o osudu celé země. O tom, jakou minulost jsme zažili a jaká budoucnost nás čeká.

Elena Lukyanova, Ilya Shablinsky: Autoritářství a demokracie

Autoři se zaměřují na nejdůležitější rysy autoritářských politických režimů a zvláštnosti jejich fungování. Tyto rysy jsou analyzovány na příkladech konkrétních politických režimů v Evropě, Latinské Americe, Asii a Africe. Zvláštní pozornost je věnována politickým režimům, které vznikly po rozpadu Sovětského svazu. Podrobně jsou zkoumány změny, ke kterým došlo v politickém režimu Ruské federace za poslední dvě desetiletí. V tomto ohledu autoři popisují problémy hybridních (imitačních) režimů, jako je zejména oslabování parlamentarismu, korupce atp.
Kniha ve formátu pdf (ruština)